Potenciál rozvoja spolupráce s Čínskou ľudovou republikou v oblasti vzdelávania, vedy, výskumu a inovácii

posts/8243971.jpg

Okrem oficiálneho programu stretnutí najvyšších lídrov ČĽR so slovenskými predstaviteľmi vlády, bilaterálnych rokovaní ministrov, prebiehali súbežne biznis fóra a podnikateľské semináre, kde sa vzájomne rozvíjala obchodná spolupráca slovenských a čínskych podnikov. Mestá, ktoré navštívila oficiálna delegácia zo Slovenska bol Peking, Hefei (60 miliónová provincia Anhui) a Šanghaj. Počas návštevy boli podpísané viaceré Memorandá o spolupráci medzi Slovenskom a ČĽR, takisto slovenské a čínske súkromné spoločnosti podpisovali komerčné zmluvy o spolupráci. Významným výsledkom tejto misie bolo povýšenie vzťahov Slovenska a ČĽR na strategické partnerstvo, Slovensko získalo bezvízový vstup do Číny na 15-dní. Veľký dôraz sa kladie na rozvoj výskumných centier, podpore inovácií a tvorbu systémov s vysokou pridanou hodnotou. Očakáva sa aj posun v oblasti kultúrnej diplomacie, prostredníctvom ktorej sa Slovensko zviditeľní ako významný hráč v srdci Európy, kde je potenciál na spoluprácu v rôznych oblastiach doposiaľ nevyužitý. Uvažuje sa, že z Bratislavy by začali lietať priame letecké linky do niektorej z čínskych metropol, ktoré by posilnili turizmus a obchodnú výmenu.

Úspešný podnikateľ zo Slovenska prednášal aj na biznis fóre o svojich pracovných skúsenostiach v Číne, kde pôsobí už dlhé roky, a okrem silného zázemia v teritóriu riadi viaceré výrobné závody. Presadiť sa v Číne je pre našinca mimoriadne zložité, preto je jeho počin obdivuhodný a príkladom pre tých, ktorí sa chcú v Číne do budúcna presadiť. Mali by sme sa zaujímať o to, ako posilniť vzájomné povedomie o Slovensku v Číne a naopak, či už prostredníctvom vzdelávania mládeže, propagácie dobrého mena Slovenska, šíriť úspešné príbehy našincov, alebo na základe osobnej skúsenosti v Číne (napr. na mesačnom pôsobení pracovníka/ stážistu v tamojšom závode).

Vysokoškolský profesor a odborník v oblasti robotiky, kybernetiky a umelej inteligencie často cestuje do Číny, kde prednáša na viacerých významných univerzitách. Zdôraznil, že vysokoškolskí študenti zo Slovenska by sa mali prísť učiť do laboratórií a inovačných čínskych centier. Na Slovensku centrá a technologické pracoviská podobného typu chýbajú. Existujú možnosti ako podporiť slovenských stážistov v Číne, treba však jasnú víziu a pomocnú ruku štátu. Mladí sú naša perspektíva, majú vynikajúce nápady, ktoré treba podchytiť hneď v zárodku ako to robia iné vyspelé štáty sveta. Ako sa verejne zmienil aj pán premiér, v budúcnosti sa majú vytvárať pracovné alebo expertné komisie medzi SR a ČĽR. Treba poukázať na potrebu vytvorenia komisie pre vedu a výskum, ktorá má pre Slovensko význam a veľkú pridanú hodnotu. Ide o to, aby aj vysoké školy ako výskumné pracoviská boli zapojené do uvedeného procesu.

Výhody vzájomnej spolupráce SR a ČĽR: Spoločná história v odvetví poľnohospodárstva, významný potenciál v cestovnom ruchu, v rozvoji infraštruktúry, vzdelávania a obchodnej výmeny, Slovensko má vynikajúcu geografickú polohu, je to bezpečný štát, Čina disponuje významným investičným potenciálom, priorita Číny je podpora vzdelávania a rozvoj mladých, dlhodobá perspektíva Číny byť svetovým lídrom a konkurencieschopným v oblasti inovácií a vedy, v odvetviach s vysokou pridanou hodnotou, od ktorej sa môže Slovensko učiť. Spolupráca v širšom rámci sa javí ako perspektívna aj napriek niektorým faktom, napr. jazyková bariéra, nedostatok informácií a skúseností jeden o druhom, skreslený vzájomný pohľad, nízky prílev turistov, nízky počet výmenných študentov, nedostatok propagácie Slovenska v Číne a naopak. Je ale možné predpokladať, že spomenuté okolnosti sa budú aktivovať práve šírkou a hĺbkou kontaktov v blízkej budúcnosti.

Why you should learn from us

Premium Study
Materials

Lifetime
Access

Distinguished Professors
and Experts

Interactive
Learning

Symposium
and Conferences

© 2022-2024 Intercedu. All rights reserved.

Last update: 11.12.2024